Zainstalowanie zbiornika na deszczówkę to bardzo ekonomiczna i ekologiczna inwestycja, pozwalająca na zaoszczędzenie cennych zasobów wody. Choć zapasy będą zależeć od wielkości instalacji, a także ilości opadów, szacuje się, że pozwolą na zaoszczędzenie nawet 80% wody, którą będzie można później wykorzystać w toaletach, w pralkach, do mycia samochodów czy podlewania ogrodu. Znaczące oszczędności, prawda? Zdecydowanie, choć zanim zdecydujemy się na taką instalację, trzeba dowiedzieć się, jakie są rodzaje zbiorników na deszczówkę i czym się one charakteryzują.
Zbiorniki naziemne
Pierwszym typem są zbiorniki naziemne. Mogą mieć one różne kształty, barwy oraz pojemności, a także mogą być wykonane z różnych tworzyw, dzięki czemu są nie tylko użyteczne, ale stanowią też ciekawy wizualnie dodatek do ogrodu. Jak działają? Woda do nich kierowana jest z rynien poprzez połączenie za pomocą rury lub węża. Dodatkowo są one wyposażone w specjalne filtry, które pozwalają zatrzymywać nieco większe zanieczyszczenia takie jak liście, a tym samym zapobiegać butwieniu wody. Takie zbiorniki sprawdzą się przede wszystkim do podlewania ogrodów działkowych.
Zbiorniki podziemne
Kolejnym typem są zbiorniki podziemne, które zazwyczaj mają większą pojemność (od tysiąca do kilku tysięcy litrów). Najczęściej wykonywane są z materiałów takich jak polietylen, żelbet lub stal, które muszą być odpowiednio solidne, dla zapewnienia ich wytrzymałości pod wpływem naprężeń w gruncie. W nich również woda musi być oczyszczona, za co odpowiada filtr ulokowany w rurce wlotowej. Montaż takiego zbiornika jest oczywiście o wiele bardziej wymagający aniżeli zbiornika naziemnego, trzeba bowiem wziąć pod uwagę poziom wód gruntowych, nachylenie terenu, a także rodzaj podłoża. Właśnie dlatego najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonej firmy, która nie tylko dobierze odpowiedni zasobnik, ale pomoże też w jego instalacji. Są oczywiście droższe od naziemnych modeli, jednak pozwalają na gromadzenie znacznie większych ilości wody.
Jeśli chcesz zmniejszyć swoje rachunki za wodę, zastanów się nad montażem zbiornika na deszczówkę. Inwestycja ta zwróci się naprawdę bardzo szybko.